Strona główna
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w przedszkolu
Realizując zadanie 23 z modułu III programu ,,Z kulturą mi do twarzy'' przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Dzieci poznały swoje prawa i obowiązki oraz zapoznały się z dokumentem, w którym te prawa są zapisane - konwencją. Stworzyły plakat o prawach dziecka i wykonywały karty pracy przygotowane przez UNICEF. Tego dnia ubraliśmy się na niebiesko by okazać solidarność i wsparcie wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. Nie zabrakło także zabaw ruchowych
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w szkole
20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Nasza szkoła wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF.
Przypomnijmy, iż Dzień Praw Dziecka został ustawiony przez Sejm z okazji 25-lecia uchwalenia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka, czyli ich swoistej światowej konstytucji. Inspiracją dla twórców tego dokumentu były myśli i postawa wielkiego Polaka – Janusza Korczaka, który jako pierwszy nawoływał do podmiotowego traktowania dziecka. Polska podpisała tą międzynarodową umowę w roku 1991.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Podsumowanie Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia odbyło się w naszej szkole w dniu 17.11.2023 r. Przykładowe plakaty z tabliczką mnożenia były wywieszone na korytarzu. Uczniowie przez cały tydzień przepytywali się wzajemnie z tabliczki mnożenia. Komisje Egzaminacyjne składające się z uczniów przeprowadziły w klasach 2-8 test na znajomość tabliczki mnożenia, a następnie sprawdziły pod nadzorem nauczycieli matematyki wyniki tych testów. Uczniowie, którzy wykonali test w całości otrzymali imienny Certyfikat oraz odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. Dla całej społeczności szkolnej była to fajna zabawa.
Gminne Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada 2023 r. Poczet Sztandarowy dumnie reprezentował Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łączanach na gminnych uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz 105. rocznicy powstania OSP KSRG Wierzbica.
3
Tym, co zmarli za Ojczyznę hołd wdzięczności Polska składa
12 listopada 2023 r. w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łączanach odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łączanach wraz z nauczycielami przygotowali przedstawienie obrazujące czas zaborów, smutku, rozpaczy, ale także waleczności, honoru i prawdy, a wreszcie ogromnej radości ze Zmartwychwstania Polski. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku.
Niezwykła lekcja historii
Nasz Zespół po raz pierwszy włączył się w ogólnopolską akcję BohaterON w Twojej Szkole, BohaterON Włącz Historię.
W przeddzień Święta Niepodległości po odśpiewaniu hymnu, przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt.: „Jak zostałem bohaterem” Elizy Piotrowskiej. Za pośrednictwem obrazowego i humorystycznego języka najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, czy można zostać bohaterem, nawet, gdy nie ma wojny i gdy jest się dzieckiem. Przedszkolaki poznały znaczenie słów patriota, ojczyzna, niepodległość. Dzieci wykazały się wiedzą na temat symboli narodowych.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy.
6 listopada przedszkolaki oraz uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszlnego w Łączanach wyruszyli w podróż do krainy bajek. Na chwilę mogli zamienić się w swoją ulubioną bajkową postać. Na zakończenie dnia wszyscy obejrzeli wybraną bajkę produkcji Disneya. To był dzień świetnej zabawy. Po prostu bajkowy :)
Z kulturą mi do twarzy
,,Dzień wspomnień i zadumy" - przedszkolaki zrealizowały zadanie 13 z modułu II w ramach projektu ,,Z kulturą mi do twarzy". Spacer miał na celu przypomnienie dzieciom o właściwym zachowaniu na cmentarzu oraz szacunku dla zmarłych.
#SzkołaPamięta
Koniec października to czas zadumy nad przemijaniem i sensem naszego życia. Odwiedzamy cmentarze, gdzie pochowani są nasi bliscy, przyjaciele, znajomi. Ta refleksja o kruchości ziemskiej egzystencji towarzyszyła uczniom naszej szkoły, którzy 30 października w ramach akcji „Szkoła pamięta” odwiedzili cmentarz parafialny w Łączanach. Skupienie, krótka modlitwa, wspomnienia osób, których już wśród nas nie ma i zapalenie symbolicznego znicza. Wróciliśmy inni, ze świadomością, że „wszystko, co ziemskie przemija, wszystko, co boskie, trwa wiecznie”.
Dzień Dyni
Złota polska jesień dostarcza wielu inspiracji. Dzieci na zajęciach robią już nie tylko ludziki z kasztanów i żołędzi, czy kolorowe bukiety z liści. W naszej szkole niewątpliwą gwiazdą tegorocznej jesieni została dynia. Dynia to bardzo zdrowe, urodziwe, wdzięczne i łatwe do współpracy warzywo.
Za oknem szaro – buro, a w naszej szkole 31 października zrobiło się pomarańczowo. Ta soczysta, jesienna barwa królowała wśród uczniów wszystkich klas. Koszulki, spodnie, sukienki, bluzy, nakrycia głowy, chusty – na korytarzach mieliśmy istny pokaz mody! Do akcji włączyli się także nauczyciele. Wśród uczniów ubranych na pomarańczowo, można było poczuć się jak na dyniowej grządce.
#LaboratoriaPrzyszłości
Łączenie rezystorów i wykorzystanie równań
Uczniowie z klasy VIII w dniu 19.10.2023 r. na zajęciach rozwijających z matematyki pod opieką nauczyciela Andrzeja Dzbuka łączyli rezystory szeregowo i równolegle. Lutowali je przy użyciu stacji lutowniczej, wykorzystując cynę lutowniczą oraz „uchwyt lupa trzecia ręka”. Przy pomocy multimetra mierzyli rezystancję poszczególnych rezystorów, a także sprawdzali rezystancję zastępczą rezystorów połączonych szeregowo i równolegle z wartościami rezystancji zastępczej obliczonej z przekształconych wzorów. Przekształcając wzory dotyczące połączenia szeregowego i równoległego rezystorów, obliczali rezystancję zastępczą układów rezystorów o rezystancji 0,27k, 1k, 1,5k. Uczniowie zauważyli jak w praktyczny sposób można wykorzystać równania do rozwiązywania zadań związanych z elektroniką oraz wykorzystać urządzenia z programu „Laboratoria Przyszłości”.
Lekcja o Funduszach Europejskich VIII
Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie Czy dżdżownice jedzą plastik Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem
Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Wycieczka do Łodzi
W dniu 18 października 2023 roku uczniowie klas II-VII uczestniczyli w wycieczce do "Orientarium ZOO Łódź".
Zobaczyli tam wiele gatunków zwierząt, m.in. największego słonia indyjskiego w Europie, rekordowych rozmiarów gawiala, zagrożone orangutany sumatrzańskie. Przeszli podwodnym tunelem, z którego można było podziwiać przepływające nad głowami rekiny, płaszczki i inne ryby.
250. rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej i uroczystość ślubowania klasy I
„Bo nauczyciel jest kapitanem, co na okręcie dookoła świata
płynie wraz z nami przez szkolne lata”
Dnia 12.10.2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej, był to także ważny dzień dla pierwszaków, zostali oni bowiem włączeni, poprzez pasowanie na uczniów Szkoły Podstawowej w Łączanach, do grona społeczności uczniowskiej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Pan wójt Zdzisław Dulias, Pani sekretarz Renata Leśniewska – Grzywacz, Pan radny Sławomir Lisek.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji zaprosiliśmy do nas Panią Anetę Podkowę, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzbicy, która przeprowadziła dla naszych przedszkolaków i uczniów ciekawe lekcje biblioteczne.
Przedszkolaki miały możliwość zapoznania się ze zwyczajami zwierząt i odniesienie ich do zachowań ludzi. Chętnie same naśladowały zwierzęta.
Megamisja
Rozpoczęliśmy przygodę z Megamisją. Przez najbliższe miesiące wspólnie z uczniami klasy I będziemy uczestniczyli w programie edukacji cyfrowej. Podczas spotkań dzieci zdobędą nowe kompetencje - ważne i aktualne kompetencje przyszłości – krytyczne myślenie i współpracę w grupie. Naszymi towarzyszami są anonimowi bohaterowie: Julka, Kuba i niesforny cyfrowy stworek – Psotnik. Dzięki naszej wytrwałości zdobyliśmy nagrodę – Kreatywny zestaw plastyczny, który właśnie dotarł do szkoły.
Międzyszkolne Mistrzostwa Drużynowe w Biegach Przełajowych Chłopców
11 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnych Mistrzostwach Drużynowych w Biegach Przełajowych Chłopców w Polanach. Nasi zawodnicy w składzie:
Mateusz Ziętek, Kamil Piskorz, Alan Chruślak, Aleksander Surmacz
rywalizowali w biegach indywidualnych i w sztafecie.
Na podium biegów indywidualnych stanął Mateusz Ziętek zajmując miejsce trzecie. Tuż za nim, na miejscu czwartym stanął Kamil Piskorz
Dzień Drzewa
10 października 2023 r. w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy" w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Wykonały piękne jesienne drzewa Odbyło się również spotkanie z Panią bibliotekarką z Gminnej Publicznej Biblioteki w Wierzbicya korzystając z pięknej pogody, podziwialiśmy uroki krajobrazu leśnego
Dzień Gier Planszowych
10 października 2023 roku w naszej szkole zrobiliśmy długą przerwę… przerwę na grę, bowiem tego dnia obchodziliśmy Dzień Gier Planszowych. Wszyscy doskonale wiemy, że gry planszowe wspomagają rozwój intelektualny, rozwijają spostrzegawczość, pamięć, orientację przestrzenną, logiczne myślenie, ale przede wszystkim uczą zasad komunikacji między sobą. Są one wspaniałą odskocznią od światła ekranu komputera i telefonu. To sposób na relaks i ciekawą rozrywkę. Gry planszowe wspierają rozwój naszej wiedzy i wyobraźni, ćwiczą pamięć, planowanie, dedukcja czy liczenie oraz umiejętność wygrywania i przegrywania. Wiedzą już o tym uczniowie naszej szkoły, którzy z entuzjazmem i ogromnym zaangażowaniem przygotowali się do rozgrywek. Wszyscy doskonale bawili się podczas Dnia Gier Planszowych.
Dzień Pieczonego Ziemniaka
27 września do przedszkola przybył Król Ziemniak. Dzieci poznały jego historię oraz śpiewały o nim piosenkę. Dzieci również doskonale wiedziały, jakie potrawy robi się z ziemniaków i ochoczo je wymieniły. Poznały również sposób zrobienia pieczątki stemplując w obrębie konturu pieczątką z ziemniaka nie zabrakło również zabaw ruchowych a na zakończenie całego dnia próbowaliśmy pysznego pieczonego zimniaczka z chlebkiem i kiełbaską z grilla. Było wesoło i pysznie.
Logowanie
Godziny dzwonków
Sobota 19.07.2025Kalendarz
- brak danych
Galeria zdjęć
- brak danych
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 77295